Wystawa "Anna Frank - historia na dzień dzisiejszy" do obejrzenia za darmo w gminie Lubomia

"Anna Frank - historia na dzień dzisiejszy" to wystawa funkcjonująca od wielu lat w niemalże każdym zakątku świata, a której obecność w Lubomi możliwa jest dzięki partnerstwu czterech instytucji: Fundacji Dom Pokoju z Wrocławia, Muzeum Auschwitz, Domu Anny Frank w Amsterdamie, oraz lokalnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Wystawa zawiera archiwalne zdjęcia i rękopisy dokumentujące wydarzenia XX wieku, w tym przemiany gospodarcze Niemiec, kryzys demokracji, nazistowską okupację we wschodniej i zachodniej Europie, jak i życie Anny Frank, fragmenty jej pamiętnika, a nawet przekrój domu, w którym ukrywała się przed zagrożeniem.

Miłosz Lindner, odpowiedzialny za koordynację lokalnej odsłony wystawy zwraca uwagę na edukacyjne walory przedsięwzięcia: „Wystawa to nie tylko przygotowane przez specjalistów plansze, to także zaangażowanie pojedynczych osób na szczeblu naszej gminy. Zespół Szkół Ogólnokształcących wybrano nieprzypadkowo. Istotne jest, że właśnie ta instytucja realizuje w okolicy cele oświaty. Do projektu zostali zaproszeni między innymi uczniowie, którzy wczują się w trakcie jego trwania w role przewodników i oprowadzą mieszkańców po wystawie. Będzie to nietypowa okazja dla młodzieży do zaczerpnięcia wiedzy w temacie procesów historycznych, ale także wykorzystania jej w praktyce. Spodziewamy się zaskakujących rezultatów.”

Według jednego z założeń, zwiedzający będą mieli okazje przekonać się, że społeczeństwo, w którym respektowane są różnice między ludźmi nie powstaje samoistnie. Obok ustaw (i ich realizacji) potrzebne są przede wszystkim wkład i zaangażowanie jednostek. Zważywszy, że postawa i zachowanie każdego z nas niezwykle silnie oddziałuje na innych, warto sprawdzić swoją otwartość na drugiego człowieka. Wystawa daje ku temu bodźce i wyczula zmysły, zachęca do dyskusji, rozmowy, do wymiany myśli oraz wrażeń na tematy, które podejmuje. Jest mostem łączącym wczoraj i dziś.

Wystawa jest częścią Programu Młodych Liderów /Youth Leadership Program/, prowadzonego w ramach projektu The Future of Auschwitz and Holocaust Education in Authentic Memorial Sites (2016-2018).

INFORMACJE DODATKOWE

Czas trwania wystawy: od 2 do 16 czerwca 2017r.
Adres: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Lubomia, ul. Szkolna 2, 44-360 Lubomia
Zapisy: telefonicznie (+48 732 875 227) lub przez Internet (http://bit.ly/2puo16L)
Link do wydarzenia na Facebooku: https://web.facebook.com/events/659175310934666/